Doprava zdarma při objednávce nad 3 000 Kč Vrácení do 30 dnů zdarma Navštivte náš showroom | Po–Pá 11–19 | So–Ne 10–18 | Jaromírova 4, Praha 2 Doprava zdarma při objednávce nad 3 000 Kč Vrácení do 30 dnů zdarma Navštivte náš showroom | Po–Pá 11–19 | So–Ne 10–18 | Jaromírova 4, Praha 2 Doprava zdarma při objednávce nad 3 000 Kč Vrácení do 30 dnů zdarma Navštivte náš showroom | Po–Pá 11–19 | So–Ne 10–18 | Jaromírova 4, Praha 2 Doprava zdarma při objednávce nad 3 000 Kč Vrácení do 30 dnů zdarma Navštivte náš showroom | Po–Pá 11–19 | So–Ne 10–18 | Jaromírova 4, Praha 2

Magazín LEJAAN

Na návštěvě u Natálie Pažické

Na návštěvě u Natálie Pažické

@nataliapazicka

Rádi navštěvujeme domovy s příběhem a ani tentokrát jsme neudělali výjimku. Se začátkem jara nás u sebe přivítala Natália Pažická, slovenská greenfluencerka, součást Forbes listu 30 pod 30 a zakladatelka iniciativy #everyindividualmatters

Za svůj život si vyzkoušela mimo jiné bydlení v Praze či Amsterdamu, dnes jsme ji ale navštívili v jejím novém bratislavském bytě. Natália do svého domova za tak krátkou chvíli dokázala promítnout nejen praktičnost a vkus, ale zejména důraz na materiály, které vydrží.

Poslední měsíce jste trávila vytvářením nového „doma“, kam jste nás pozvala. Už se tady jako „doma“ cítíte?

Byla to láska na první pohled. Když jsem do tohoto bytu poprvé vešla, nahlas jsem si řekla: „Tak tenhle je krásný.“ I tak jsem si myslela, že mi nějakou chvíli potrvá zvyknout si na nové místo, nakonec to ale přišlo hned. Je to možná i tím, že jde o novostavbu. Z toho bytu cítím, že nemá historii. A to mám ráda. Je to jako nové a čisté plátno, které si můžeme zařídit podle sebe.

Teď pendlujete mezi dočasným domovem v Praze a novým bytem v Bratislavě, kde se právě nacházíme. Co je pro vás vlastně esencí domova?

Esence domova je můj přítel. To, že se navzájem máme. Už jsme spolu dlouhodobě bydleli i v několika bytech v Amsterdamu. A můj přítel mi vždy z daného místa udělal domov.


Navrhovala jste si interiér bytu sama?

Měli jsme architektku, která nám pomohla s pevným základem od truhláře, jako jsou skříně, kuchyně atd. Nábytek a tomu podobné interiérové zařizování jsem si už řešila já s přítelem.

A co váš partner? Shodli jste se při budování domova na všem, nebo byl někde kámen úrazu?

My se ve všem shodujeme, takže i tady. (smích) Šlo to úplně přirozeně, já jsem měla na starost průzkum a návrhy, protože mě to bavilo a on vlastně se vším souhlasil. Jsme spolu už skoro dekádu a navzájem svůj vkus velmi dobře známe.

Váš byt je plný praktických a zároveň nesmírně stylových řešení. Vaše úložné prostory jsou geniální. Kde jste čerpala inspiraci?

Všechna tato praktická řešení jsem našla na velmi dobře známém místě – Pinterest. (smích) V mnoha věcech jsem se inspirovala tam.

Prý jste se zařekla, že doma nebudete mít ani jednu černou věc. Svěříte se nám proč?

Chtěla jsem mít světlý byt. Jakmile by tam byl jen jediný černý prvek, trhalo by to oči. Narušil by tam pro mě tu jemnost, o kterou jsme se snažili. Černé máme jako lidé už dost v šatnících, v bytě jsem se jí chtěla vyhnout a podařilo se. 


Jakými třemi slovy byste popsala svůj byt?

Radost, pokoj, láska.

Jak často v bytě něco měníte, posouváte, stěhujete?

Vůbec nic neměníme – všechno, co tam je, prošlo velmi podrobným průzkumem, zda se jedná o ten pravý kousek a jestli ho vůbec potřebujeme. Pro mě se skrývala udržitelnost hlavně v tom, že jsme nekupovali zbytečnosti. Každý jeden kousek v tom bytě miluju a věřím, že nám bude velmi dlouho sloužit.

Jaký kousek do bytu jste sháněla nejdéle? A k čemu máte nejsilnější citovou vazbu?

Každý kousek jsem sháněla, podle mě, celkem dlouho. Ani ne že sháněla, ale vybírala. Například u sedačky jsem věděla, že ji musím vidět a sednout si na ni dřív, než si ji objednáme, a tak jsme kvůli tomu byli dvakrát ve Vídni, dokud jsme se nerozhodli. Věci, které nešly najít, jsem se rozhodla nekoupit, dokud nenarazím na ty pravé. Například váza – na tu pravou jsem čekala asi půl roku.

Dáte nám tipy na pár oblíbených značek do domácnosti?

Jednoznačně značka Hay. Miluju jejich funkční design spojený s pestrými barvami. Dále česká značka sosone, která má opět krásný funkční design a vše pochází z dílny ve Zlíně.

Bez čeho byste už nechtěla žít?

Myčka nádobí. Jednoznačně. Máme spolu krásný vztah, častokrát jí děkuju za její existenci. (smích)


Udržitelnost je jednou z vašich nejdůležitějších životních hodnot. Odrazilo se to i ve vaší domácnosti?

Když jsme začali se zařizováním, měla jsem v sobě chvilku velký boj – tolik věcí a materiálu jsem ještě nenakupovala nikdy v životě. Proto jsem chtěla zařídit byt tak, aby přesně odrážel to, co se nám líbí. Nekupovali jsme nic jako něco dočasného, co za chvíli nahradíme. Radši jsme byli chvíli bez toho. Kvalitní kousky, nestárnoucí design a hlavně si při každé jedné věci rozmyslet, zda ji opravdu potřebujeme. Snažila jsem se řešit i samotný materiál, ale ne při všem to bylo možné – a navíc, co je v dnešní době ideální materiál? Všechno má svou stopu, takže nakupovat s rozvahou je alfa a omega.

Máte nějaký osvědčený tip na udržitelnější domácnost, který by se mohl hodit našim sledujícím?

Dopřát si čas na rozhodnutí. Nemusíme/te mít v tom bytě všechno do 48 hodin. Na každou koupi jsme se vyspali – klidně i týden, než jsme si byli opravdu jistí, že to je ten pravý kousek a že se nám do bytu bude opravdu hodit. Ale tím, že já sebe a své nákupní chování už moc dobře znám (díky letům vědomého praktikování), tak například náš stůl byl jednoduše láska na první pohled. Hned jsem věděla, že ten je pro nás stvořený.

Co podle vás zútulní každý prostor?

Jsou lidé jako moje mamka (ahoj mami!), kteří považují náš byt za trochu prázdný – jsou zvyklí na ozdoby, sošky, magnetky… Právě ty maličkosti, které jim ten pocit domova tvoří. Pro mě jsou to ale lapače prachu a vizuální smog. V mém bytě jsem chtěla docílit toho, abychom se tam mohli soustředit na naši práci, protože já i přítel pracujeme hodně z domova. Takhle mám pocit, že náš byt dýchá a cítím v něm velký klid.


Z Natálie i jejího prostoru nejde cítit nic jiného než čirá vlídnost, pozitivní energie a smysl pro design.

Z Natálie i jejího prostoru nejde cítit nic jiného než čirá vlídnost, pozitivní energie a smysl pro design.

A co by měl mít každý doma?

Projektor. (smích) Je to jedna z těch věcí, které mi v bytě dobře slouží. Velmi mě překvapilo, o kolik je to lepší než klasická televize.

Jaký je váš oblíbený Lejaan produkt?

Jednoznačně vaše kolekce Colour Melange. Máme bledě růžovou sedačku a já věděla, že ji chci zaprvé ochránit (smích) a zadruhé zpestřit ještě nějakými jinými odstíny růžové / dalšími barvami. Najít něco, co se přes ni dá přehodit a nebude to deka, která pro mě tento účel po vizuální stránce moc nesplňovala, by bylo velmi těžké, kdybych neobjevila vás.

A co s cedulkou Lejaan máte v hledáčku právě teď?

Já mám od Lejaan zatím vše, co potřebuju. Máme (pro někoho možná „jen“) dvě sady ložního prádla – jedno dáme prát, druhé převlečeme. Stačí nám to. Každá jedna věc od Lejaan nám dělá radost a dobře slouží – nechceme shromažďovat nadbytek.

Kdybyste si u Lejaan mohla objednat jakýkoliv produkt na míru, jaký byste si vybrala?

Deku. Deka je asi poslední věc do našeho bytu, kterou stále nemáme. Do dnešního dne žádná nesplnila mé požadavky.


Natália do svého nového domova reflektovala nejen sebe, ale i svou vášeň pro udržitelnost.

Natália do svého nového domova reflektovala nejen sebe, ale i svou vášeň pro udržitelnost.

Můj oblíbený rituál je …

Snídaně s přítelem. U nás vaří snídani on a vždy si ji dáme společně. Vstane dříve, udělá snídani, vzbudí mě a spolu se nasnídáme. Až potom nám začíná den.

Oblíbené místo v bytě je …

To se mi mění, ale momentálně si vždycky při vstupu do koupelny řeknu, jak moc se mi líbí. (smích)

Moje nejoblíbenější bytové doplňky jsou …

Obraz od Viktora Freša a nejnovější od Míši Červené.

Doma nejraději nosím …

Staré věci „na doma“. Nerada vyhazuji oblečení, takže některé moje věci mají klidně 12 let.

Když přijde někdo poprvé na návštěvu, vždy ho překvapí, že …

Vždy připravíme jídlo, dezert a domácí kombuchu. Mám ráda dobré jídlo a ráda si ho vychutnávám s lidmi, které mám ráda.

„Každý jeden kousek v tom bytě miluju a věřím, že nám bude velmi dlouho sloužit.“

„Každý jeden kousek v tom bytě miluju a věřím, že nám bude velmi dlouho sloužit.“

Sprcha, nebo vana?

Vana.

Ranní ptáče, nebo noční sova?

Noční sova.

Spánek pod hvězdami, nebo v luxusním hotelu?

Bojím se klíšťat, takže v hotelu. (smích) Ale nejradši mám Airbnb a taky, když jsem reálně u někoho doma.

Staré věci z druhé ruky, nebo novinky?

Ajajaj. Miluju kombinaci obojího.

Minimalismus, nebo maximalismus?

Minimalismus.

Dokonalý pořádek, nebo kreativní chaos?

Já jsem chaos, ale snažím se být pořádek. (smích)

Večer na party, nebo v posteli?

Obojí má své kouzlo.

Ranní káva, nebo čaj?

Čaj.

Jednobarevně ustláno, nebo Mix & Match?

Vizuálně Mix & Match, ale z praktického hlediska je to pro mě jednobarevná volba.


PRODUKTY Z ČLÁNKU:

Béžové povlečení Wooden Essence
Béžové prostěradlo Wooden Essence (připravujeme)
Hnědý pletený pléd Monochrome Melange
Hnědý dekorační polštář Monochrome Melange
Žlutý pletený pléd Colour Melange
Žlutý dekorační polštář Colour Melange
Červený pletený pléd Colour Melange
Červený dekorační polštář Colour Melange
Béžové ručníky Gentle Organic
Hnědé ručníky Gentle Organic

Mohlo by se vám líbit

Na návštěvě u Silvie Križanové

Na návštěvě u Silvie Križanové
Tentokrát jsme na návštěvu zavítali na místo, kde voní zelený čaj a zní dětský smích. K sobě domů nás pozvala maminka, podnikatelka a bývalá modelk...

Na návštěvě u Lukáše Kimličky

Na návštěvě u Lukáše Kimličky
Studoval módu, věnoval se návrhářství, stylingu a dnes je jeho hlavní doménou módní fotografie. Vítejte ve stylovém bytě Lukáše Kimličky, za jeho j...
Přehled článků