Navštivte náš showroom | Po–Pá 11–19 | So–Ne 10–18 | Jaromírova 4, Praha 2 Vrácení do 14 dnů zdarma Doprava zdarma při objednávce nad 3 000 Kč Navštivte náš showroom | Po–Pá 11–19 | So–Ne 10–18 | Jaromírova 4, Praha 2 Vrácení do 14 dnů zdarma Doprava zdarma při objednávce nad 3 000 Kč Navštivte náš showroom | Po–Pá 11–19 | So–Ne 10–18 | Jaromírova 4, Praha 2 Vrácení do 14 dnů zdarma Doprava zdarma při objednávce nad 3 000 Kč Navštivte náš showroom | Po–Pá 11–19 | So–Ne 10–18 | Jaromírova 4, Praha 2 Vrácení do 14 dnů zdarma Doprava zdarma při objednávce nad 3 000 Kč
en

Magazín LEJAAN

O knihách i snění s Petrou Caudr, zakladatelkou Book Therapy

O knihách i snění s Petrou Caudr, zakladatelkou Book Therapy

Foto: Tomáš Třeštík

Také patří večerní čtení v peřinách mezi vaše nejoblíbenější aktivity? U nás v Lejaan rozhodně. A protože k tomuto rituálu nestačí jen pohodlná postel, spojili jsme se s kurátorským knihkupectvím Book Therapy. Společně vám představujeme knihy inspirované kolekcemi Lejaan, které by ve vaší knihovně rozhodně neměly chybět.

Při této příležitosti jsme vyzpovídali Petru Caudr, zakladatelku a majitelku Book Therapy. Zjistili jsme, co ráda četla jako malá, na jakou knihu se chystá, proč vzniklo Book Therapy i společná kolaborace nebo jak se jí líbí v našem pražském showroomu.

Jste zakladatelkou a majitelkou kurátorského knihkupectví Book Therapy. Provázela vás láska ke knihám už od dětství, nebo jste si k nim našla cestu až později?

Určitě od dětství. Od malička jsem strašně moc četla, naučila jsem se to brzo. V rodině jsme byli navíc vždy obklopeni knihami. Děda hodně četl detektivky a francouzské knížky, mamka i teta v tom pokračovaly. Pamatuji si, že už v útlém věku jsem milovala návštěvy knihoven.

Vzpomínáte si na první knihu, do které jste se zamilovala?

Tak to byly Neználkovy příhody od Nikolaje Nikolajeviče Nosova. Takové obrovské bichle. Myslím, že šlo dokonce o trilogii. To byly první knihy, které jsem přečetla doopravdy sama.


Co vás vedlo k založení Book Therapy?

Šlo o kombinaci více faktorů. Příběh je takový, že jsme hodně cestovali a na každé cestě vedly naše první kroky do galerií nebo concept storů. To jsou místa, která mám pořád strašně ráda. Jsou pro mě zdrojem neutuchající inspirace. Tak jsme si říkali, že by bylo fajn něco podobného otevřít v Praze. Že když se to líbí nám, tak se to musí líbit i dalším. (smích) Takže to byl základ. Nejdříve bylo naší vizí mít více produktů, kvůli prostoru jsme to ale omezili (jen) na knížky. Teď se zaměřujeme primárně na coffee table books, fotografické knížky, cestování, architekturu, interiérový design… To je taková moje vášeň. Book Therapy je jednoduše směsice toho, co mám já sama doopravdy ráda.

A jaké knihy máte ze všech nejraději?

Absolutně jsem propadla francouzskému rodinnému nakladatelství Assouline. Oni sami říkají, že jde o cestovatelské knihy, ale tím formátem jsou to klasické coffee table books. Mají opravdu úchvatné fotografie. Když těmi knihami listujete, tak se doopravdy přenášíte na konkrétní místa. Dokážou neskutečně zachytit ten genius loci. Takže od nich cokoliv. Řecké ostrovy, Sicílie, Lake Como…

Takže primárně cestovatelské knihy?

Ano. Prostě tam, kde se snoubí cestování, architektura, design, jídlo – to je moje.

A co beletrie? Romány? Na ty nejste?

Přiznám se, že takový typ knih úplně nestíhám. Upřímně jsem beletrii odsunula a nechávám to hodně na kolegyních z obchodu, které jsou v ní rozhodně kovanější než já.

Jakou knihu čtete aktuálně, nebo na jakou se chystáte?

Jelikož se blíží letní olympiáda v Paříži, tak vychází hodně knih věnovaných Francii. No a já si pořídila jednu interiérovou. Jmenuje se The New French Look: Interiors with a contemporary edge od Lauren Li. Na tu se moc těším! Jinak mám spoustu oblíbených časopisů jako třeba Monocle nebo Konfekt. To jsou takové mé stálice, které se snažím stíhat číst.

Co mají podle vás Lejaan a Book Therapy společného?

Určitě důraz na kvalitu, detail a prozákaznický přístup. Obě značky si své zákazníky doopravdy hýčkají.


Proč vám spojení Lejaan a Book Therapy dává smysl?

Celá tato kolaborace byl můj nápad, protože se mi Lejaan vždy hrozně líbil. Dlouho jeho příběh sleduji. A naše spojení mi přišlo vlastně strašně přirozené. Postel je pro mě symbolem oddychu, místem pro čtení a odpočinek. Kéž bych měla víc času, abych se tomuto rituálu mohla oddávat každý večer.

Máte doma povlečení Lejaan?

Mám. A úplně jsem mu propadla! Je to něco fantastického, opravdu. Často jsem k reklamním sloganům a slibům skeptická, ale ten rozdíl je, oproti ostatním značkám, opravdu enormní. Takže jsem všechno vyklidila a spíme už jen v Lejaan. Aktuálně od vás máme Cosy Sunday, teď jsem dokupovala Never Too Late a v košíku mám Quiet Jungle. Něvěřila jsem, jaký rozdíl to může být, ale je to bomba. Dokonce jsem namotala už i tchýni. (smích) Ta má teď Father’s Playground a je taky nadšená.

Rozhovor jsme vedli v našem pražském showroomu. Jak se vám tu líbilo?

Nádhera. Úplná oáza klidu v jinak rušných Nuslích. Hned jak skončíme, tak si tu musím všechno vyzkoušet. (smích) Hlavně si chci prohlédnout ručníky a věci do koupelny


Přehled článků